Atrakcje
ZOO WOJCIECHÓW
Park Rozrywki, Wypoczynku i Edukacji (ZOO Wojciechów) położony obok naszego ośrodka, gdzie na 4 hektarach zgromadzono przedstawicieli kilkudziesięciu gatunków zwierząt. Jest tu prawdziwy unikat w skali kraju biały lew, pumy amerykańskie, dwa gatunki małp, antylopy, osły, kangury i makaki japońskie. Można tu również obejrzeć różne gatunki ptaków m.in. gęsi tybetańskie, czarne łabędzie, a także bażanty, gołębie i kury. Na terenie Parku znajduje się także plac zabaw z licznymi atrakcjami, zadaszone miejsce na ognisko, oraz grill z możliwością organizowania imprez plenerowych. Odwiedzający zoo mogą nabyć pamiątki, oraz skorzystać zaplecza gastronomicznego.
Wieża Ariańska /Muzeum Kowalstwa
znajdujące się na najwyższej kondygnacji XVI-wiecznej Wieży Ariańskiej. Prezentuje ono ponad 1000 eksponatów sztuki kowalskiej, wykonanych przez kowali z Polski i zza granicy. Można tu wysłuchać opowieści o tym pięknym zawodzie, a nawet wystukać marsza kowalskiego.
Na trzecim piętrze wieży w Muzeum Regionalnym możemy obejrzeć wnętrze stylizowane na Wojciechowską chałupę z lat 1920-30. Zgromadzono w nim przedmioty służące mieszkańcom w ich codziennym życiu i pracy.
Kuźnia Romana Czernieca
który jest właścicielem kuźni działającej od 1920 r., założonej przez jego dziadka Michała Ostrowskiego. Na jego asortyment składają się głównie wyroby kowalstwa artystycznego. W jego kuźni, co roku w lipcu odbywają się imprezy ogólnopolskie: Spotkania Kowali, Warsztaty Kowalskie oraz Targi Sztuki Kowalskiej. Dużą atrakcję dla turystów stanowi także prywatna galeria kowala. Kuźnię chętnie odwiedzają turyści indywidualni, oraz wycieczki szkolne, dla których kowal przygotował specjalny pokaz kucia.
Owadolandia
to Park Edukacyjno-Rekreacyjny, w którym można spotkać ogromne repliki owadów, wielkości dorosłego człowieka. Wiernie odtworzone modele owadów, zaprojektowane z dbałością o szczegóły anatomiczne. Odwiedzający mogą odkryć do końca niezbadany, tajemniczy a jednocześnie niezwykły świat owadów. Dzieci dowiedzą się, dlaczego owady są ważne, jak nam służą, jak się z nimi obchodzić i za co je kochać. W parku znajduje się ścieżka dydaktyczna z ciekawymi gatunkami i odmianami roślin oraz tablice informacyjno-edukacyjne, przeznaczone do przeprowadzania zajęć na świeżym powietrzu.
Młyn Hipolit
prywatne Muzeum Minerałów w Nowym Gaju znajduje się w Młynie Hipolit zbudowanym w 1937 r. w zakolu rzeki Bystrej. Przez ponad 20 lat właściciele gromadzili kolekcję niezwykłych eksponatów, których dziś jest ponad 2000. Znajduje się tu kilka meteorytów pochodzących z Rosji, Argentyny i USA. Właściciele posiadają także jedną z największych w Polsce kolekcji soli niebieskiej oraz innych odmian soli kamiennej. Podziwiać tu możemy również skamieniałą rybę sprzed 250 mln lat pochodzącą z Brazylii oraz bryłę węgla brunatnego o masie około 40 kg z dobrze widocznymi słojami i korą drzewa.
Nałęczów
zachwyca turystów bujną zielenią i swoim sentymentalnym klimatem. W jego bajkowy obraz wpisują się wille ukryte wśród szumu drzew i śpiewu ptaków. Podczas wizyty w Nałęczowie warto odwiedzić miejsca tj.
- Pałac Małachowskich
- Muzeum Stefana Żeromskiego
- Muzeum Bolesława Prusa
Kolejka wąskotorowa
Kolejka wąskotorowa – podczas przejazdu zabytkowym pociągiem można podziwiać tajemnicze zakątki Kotliny Chodelskiej i Lubelskiego Powiśla, zwiedzić zabytkową stację ostatniej kolejki wąskotorowej na Lubelszczyźnie, oraz upiec kiełbaskę przy ognisku.
Wąwolnica - Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej
Znajduje się tu kaplica z cudowną figurą Madonny z Dzieciątkiem, zwana Matką Bożą Kębelską, od miejsca cudownego ocalenia jeńców i łupów z rąk tatarskich podczas ich najazdu na ziemie polskie w 1278 roku. Figura ta należy do tzw. „pięknych Madonn” i została wykonana prawdopodobnie w I połowie XV wieku. W dolnej części kaplicy mieści się muzeum zawierające eksponaty archeologiczne, XVII-wieczne szaty, naczynia liturgiczne, księgi oraz makieta XV-wiecznej Wąwolnicy.
Obok kaplicy znajduje się neogotycki kościół pw. św. Wojciecha, wybudowany w latach 1907-1914 ze składek parafian, który w 2001 roku został wyniesiony do godności bazyliki mniejszej.
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny - jest prawdziwą perłą, jednym z najcenniejszych i najbardziej urokliwych miejsc w Polsce. Jest też jedną z najbardziej znanych miejscowości turystyczno-wypoczynkowych w kraju i za granicą, o ponad stuletniej tradycji letniska i kolonii artystycznej. Poza turystyką, Kazimierz znany jest ze swoich związków ze sztuką, oraz z tego, że stał się oazą twórców. Wielu malarzy ma tu swoje galerie, pracownie, odbywają się tu też plenery malarskie. Wyjątkowość Kazimierza opiera się głównie na bogactwie kulturowym i na tradycji bohemy malarskiej, literackiej i twórczej w szerokim rozumieniu tego słowa.
Miasteczko posiada ogromną ilość obiektów i miejsc zabytkowych, udostępnianych zwiedzającym (m.in. obiekty sakralne, zabytkowe budynki Muzeum Nadwiślańskiego, synagoga, zespół zamkowy, budownictwo drewniane). Zabytki Kazimierza cechuje autentyzm, ich oryginalność to prawdziwa wartość miasta. Tutejsza architektura nacechowana jest romantyką i czarem, które dla ludzi wrażliwych są niezwykle atrakcyjne i cenne. Wielu turystów odwiedzających Kazimierz Dolny poprzestaje na zwiedzeniu rynku oraz kilku głównych, najbliższych zabytków - kościoła farnego pw. Św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, zamku, synagogi i kilku innych. Tymczasem równie atrakcyjne, choć rzadziej uczęszczane są okolice miasteczka ze swym bogactwem natury i krajobrazu.
Będąc w Kazimierzu nie sposób ominąć Lessowe wąwozy. Niezwykłe i ogromnie malownicze, gęstą siecią oplatają miasto. Do najpiękniejszych z nich należą Korzeniowy Dół, Plebanka czy Granicznik.